Jak walczyć z objawami andropauzy?

0
441
Rate this post

Wielu lekarzy zwraca uwagę na to, że sama diagnoza andropauzy jest już dużym sukcesem. Owszem, już od jakiegoś czasu obserwujemy pierwsze zmiany na tym polu i nie ukrywamy, że dają nam one powody do zadowolenia, nie możemy jednak ukryć, że panowie ciągle jeszcze czują się na tyle skrępowani, że wolą ukrywać swoje problemy niż zdecydować się na szczerą rozmowę z partnerką. Jak zatem postępować, gdy się wie, że nadszedł już ten niełatwy okres męskiego życia?

W pierwszej kolejności warto uświadomić sobie, że o intensywności objawów typowych dla andropauzy nie przesądza wyłącznie męski wiek, choć oczywiście właśnie ten czynnik ma kluczowe znaczenie. Ważną rolę odgrywa również stan męskiego zdrowia, andropauza powinna zatem skłaniać do dbania o nie w sposób jeszcze bardziej efektywny niż miało to miejsce do tej pory. Warto odwiedzić lekarzy, których do niedawna ignorowało się jako mało męskich i zatroszczyć się o kondycję fizyczną. Andropauza może być przecież świetnym pretekstem do podjęcia walki z nadwagą albo zbyt wysokim cholesterolem.

Zmaganie się z niedogodnościami andropauzy jest o wiele łatwiejsze wówczas, gdy ma się wsparcie najbliższych. Warto zatem przełamać wewnętrzne opory i porozmawiać z partnerką o swoich problemach. Wielu mężczyzn unika tego rozwiązania w obawie przed odrzuceniem i brakiem akceptacji, tymczasem okazuje się, że rozmowa z partnerką może okazać się znacznie bardziej pomocna niż sesja w gabinecie psychologicznym. Często mężczyzna i kobieta mogą przecież dzielić się doświadczeniami, wiele dolegliwości typowych dla menopauzy można bowiem odnieść do męskiego świata. W najpoważniejszych przypadkach rozwiązaniem okazuje się hormonalna terapia zastępcza, na temat której pojawił się już ciekawy artykuł. Wiele osób zastanawia się nad tym, na ile jest ona bezpieczna, zdecydowana większość pacjentów chwali sobie jednak to rozwiązanie.

Andropauza to niełatwy okres w życiu mężczyzny, a radzenie sobie z nią często wymaga determinacji. Warto jednak niekiedy odrzucić uprzedzenia i skrępowanie i zaufać lekarzom. Przecież jest to problem wielu mężczyzn, ze starcia z którym wychodzą zwycięsko.