Co warto wiedzieć o lekach przeciwbólowych

0
429
Rate this post

Leki przeciwbólowe to jedne z najczęściej stosowanych farmaceutyków. Wiele z nich dostępnych jest nie tylko w aptekach ale również w supermarketach czy sklepach spożywczych. Powszechnie uważane są za nieszkodliwe i zdaniem wielu osób nie można ich przedawkować. Warto jednak dokładnie wiedzieć jak przyjmować takie środki farmaceutyczne.

Czytaj ulotkę lub zapytaj specjalistę

To najważniejsza zasada dotycząca przyjmowania jakichkolwiek środków medycznych, szczególnie tych kupowanych bez recepty. W ulotce zawarte są informacje mówiące o dawkowaniu, maksymalnej ilości leku jaką można przyjąć na dobę, przeciwwskazaniach, wpływie leku na inne środki przyjmowane przez pacjenta oraz możliwych efektach niepożądanych. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące przyjmowania wybranego leku zapytaj lekarza lub farmaceutę oni z pewnością udzielą Ci wszelkich koniecznych informacji.

Nadmiar leku szkodzi

Niezależnie od tego jaki lek przyjmujesz, zbyt duża dawka lub zbyt długie jego przyjmowanie może zaszkodzić. Dotyczy to w dużej mierze środków przeciwbólowych. Jedną z zasad ważnych podczas przyjmowania leków przeciwbólowych jest to, że jeśli ból nie ustąpi przez trzy dni należy zgłosić się do lekarza. Oczywiście jeśli boli Cię ząb, nie ma co czekać tylko należy udać się do dentysty jak najszybciej, podobnie zresztą jak w wielu innych przypadkach.

Uważaj na to, co bierzesz

W przypadku leków przeciwbólowych, wbrew pozorom bardzo łatwo można przedawkować. Czytając ulotkę często można znaleźć zapis, aby przyjmować np. maksymalnie 4 tabletki na dobę. Oczywiście stosujesz się do tego, a ponieważ nadal odczuwasz ból bierzesz kolejną tabletkę o innej nazwie. Warto jednak wiedzieć, że maksymalna ilość dotyczy nie leku przeciwbólowego o nazwie np. APAP czy Ibuprom, ale substancji czynnej w nim zawartej. Dlatego zanim weźmiesz kolejną tabletkę sprawdź jaka substancja jest podstawą danego farmaceutyku.