Reumatoidalne zapalenie stawu

0
312
Rate this post

Reumatoidalne zapalenie stawów to, co innego niż to, co zwykle nazywamy reumatyzmem czy banalnym łamaniem w kościach.
Zaczyna się od bólu w okolicach kciuków, że nawet sweterek trudno zapiąć, rano po wstaniu z łóżka stopy są ?drewniane? i trzeba naprawdę sporego czasu zanim znowu będą normalnie ?działać?, chory zaczyna chudnąć, bo traci apetyt, zaczynają się pojawiać stany podgorączkowe, mimo że nic nie wskazuje na jakąś infekcje (brak kaszlu, kataru, bólu gardła?). Tak się dzieje, bo układ odpornościowy sam atakuje swoje stawy i doprowadza do stanu zapalnego? koniecznie trzeba udać się do lekarza i opowiedzieć mu o wszystkich objawach?żeby potwierdzić jednostkę chorobową lekarz wysyła pacjenta na badania krwi, rezonans magnetyczny, USG, lub RTG stawów?
W leczeniu stosuje się różne grupy leków np. niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, glikokortykosteroidy. Bardzo ważnym elementem kuracji są odpowiednio dobrane ćwiczenia i rehabilitacja.
Przy przyjmowaniu leków przeciwbólowych należy pamiętać, że aby nie drażniły śluzówki żołądka należy ej przyjmować po jedzeniu, a rano po wstaniu z łóżka poświęcić kilkanaście minut na rozruch zesztywniałych stawów?