Przyczyny bezsenności

0
280
Rate this post

Do problemów ze snem przyczyniają się w równym stopniu: nasza fizis i psyche. Choroby układów naczyniowo-sercowego czy oddechowego (i nie tylko one) mogą powodować problemy ze snem, ale i depresje, lęki, nerwice nie pozostają bez wpływu na jakość snu – w rzeczywistości destabilizują całe nasze życie.

Oprócz wymienionych wyżej przyczyn bezsenność powodują również: nieodpowiednia higiena snu, nadmierne emocje (nie tylko stres), niedobory pewnych składników pokarmowych, czy wreszcie przyczyny, których zdiagnozować nie sposób. Istnieje taki rodzaj bezsenności, z którym medycyna wciąż sobie nie radzi nie potrafiąc nawet rozpoznać jej etiologii.

W żadnym wypadku, jakakolwiek przyczyna nie leżałaby u źródła naszych problemów ze snem, nie możemy się poddawać, bo bezsenność jest chorobą śmiertelną – tak to prawda, organizm pozbawiony snu nie jest w stanie się regenerować, a to skutkuje poważnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu wielu narządów, w efekcie kończy się nawet śmiercią. Dochodzi do tego w skrajnych sytuacjach. Większość problemów ze snem można leczyć, przynajmniej objawowo, a i od leczenia bezsenności stronimy raczej rzadko, bowiem wpływa ona na pogorszenie jakości naszego życia, a życie „dające się we znaki” zazwyczaj zmusza nas do eliminacji źródeł takich uciążliwych problemów (zazwyczaj, bo niestety nie zawsze, część z nich i tak bagatelizujemy).
Rozpoznanie przyczyn bezsenności

Wymaga wizyty u lekarza, choć niektóre z przyczyn jesteśmy pewnie w stanie zdiagnozować sami. Dotyczy to w szczególności bezsenności przygodnej, na którą zdarza nam się cierpieć w związku z nadmiarem emocji w ciągu dnia (bądź czekającymi nas ważnymi wydarzeniami), która zdarza się nam w podróży bądź na skutek wszystkich tych wydarzeń, które zaburzają naszą codzienność czyniąc ją nietypową – wtedy często pojawiają się problemy ze snem, choć niektóre osoby na sytuacje tego typu reagują też nadmierną sennością.

Bezsenność będącą skutkiem chorób tj. zaburzeń o podłożu fizjologicznym bądź psychologicznym (de facto za większość niekorzystnych zjawisk i tak odpowiada fizjologia) będzie w stanie zdiagnozować lekarz, przy czym część badań na pewno może zlecić nawet internista. Na ich podstawie stawiana jest diagnoza bądź zleca się kolejne badania i, w razie potrzeby, wizytę u specjalisty zajmującego się leczeniem danego typu chorób. Jak już wspomniałam bezsenność może być spowodowana problemami z układem oddechowym, sercem, naczyniami krwionośnymi. Wszystkie ich choroby można leczyć i należy leczyć jako przyczyny. Objawowe leczenie bezsenności bywa stosowane w tym przypadku jako terapia pomocnicza.

Jeśli źródłem problemów ze snem są choroby o charakterze psychiatrycznym i je poddaje się farmakoterapii, często w połączeniu z psychoterapią. I w tym przypadku leczenie bezsenności skupia się na leczeniu pierwotnych przyczyn.

Jednak przyczyny te nie zawsze udaje się zdiagnozować – w każdej takiej sytuacji stosowane jest głównie leczenie objawowe. Osoby cierpiące na bezsenność o nieustalonej etiologii wydają się być skazane na środki nasenne.