MENOPAUZA A KOŚCI

0
330
Rate this post

Kobiecy układ kostny chroniony jest przez żeńskie hormony płciowe, gdy zaczyna ich brakować wraz z wiekiem kości mogą się robić kruche, co z kolei może prowadzić do ich złamań. Aby nie dochodziło do tak niepożądanych objawów o kości trzeba odpowiednio zadbać.
Przede wszystkim organizmowi trzeba dostarczyć budulca kości, czyli wapnia. Kobiety w wieku rozrodczym potrzebują go aż 1000 mg wapnia na dobę, najlepszymi jego źródłami są sery żółte, mleko, czekolada, orzechy i sardynki.
Należy stosować odpowiednia dietę; nie przesadzać z tłustym nabiałem, nadmiarem soli, alkoholu i fosforu ( zawierają go między innymi zupy w proszku), gdyż produkty te szkodzą kondycji kości.
Przed osteoporozą chronią hormony, więc jeśli nie ma przeciwwskazań należy stosować hormonalną terapię zastępczą lub fitoestrogeny w okresie menopauzy.
Należy być aktywnym fizycznie, gdyż ruch pobudza procesy odbudowy kości. Bardzo dobre jest pływanie, jazda na rowerze, marsze.
Nie należy rezygnować z działania słońca, dzięki któremu w skórze wytwarzana jest witamina D, dzięki której pobudzone są procesy krwiotwórcze i wchłanianie wapnia.