Kumkwaty

0
895
Rate this post

Kumkwaty

Kumkwaty pochodzą ze wschodniej Azji, ale są uprawiane na całym obszarze podzwrotnikowym, wliczając południową Kalifornię i Flo­rydę. Rosną na drzewach wysokości 2,5 do 3,5 metra. Jasny, poma­rańczowożółty owoc jest kulisty lub owalny, ma około 2,5 cm średnicy, lekko kwaskowy, soczysty miąższ oraz słodką, jadalną, gładką skórkę. Kumkwaty jada się surowe lub konserwowe, można też je przetwarzać na dżemy i galaretki. W Chinach często są kandyzowane. Gałęzie drzew kumkwatu używane są jako dekoracje bożonarodzeniowe w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych i innych rejonach świata.

Kumkwat owalny, nagami, jest najbardziej popularną odmianą. Pochodzi z południowych Chin i rodzi żółte owoce o średnicy około 2,5 cm. Kumkwat okrągły, marumi, pochodzi z Japonii i ma owoce po­dobne do pomarańczy średnicy 2,5 cm. Jajowaty kumkwat meiwa, ze słodkim miąższem i łupinką, jest krzyżówką powszechnie uprawianą w Chinach. W Stanach Zjednoczonych hoduje się krzyżówki z limon- ką, pomarańczą mandarynkową i innymi owocami cytrusowymi. Kum­kwaty należą do grupy pomarańczowożółtej.

Liczi chińskie (śliwa chińska)

Śliwa chińska pochodzi z prowincji Guangdong i Fujian w południo­wych Chinach, a ja odkryłem ją w chińskiej restauracji pod postacią dese­ru: połączenie śliwki z cząstkami pomarańczy i tangerynki. Owoc wyglą­da jak wielka biała perła i ma wspaniały, słodki smak. W środku znajduje się duża brązowa, niejadalna pestka. Uprawia się je w Azji Południowo-Wschodniej, na Hawajach, Florydzie i w Kalifornii. Owoc jest pokryty skórzastą łupinką w kolorze od różowego do truskawkowoczerwonego, o szorstkiej fakturze, więc owoc należy do czerwonopurpurowych.
Maj 24th, 2012 Nadaj kolor swojej diecie Komentowanie nie jest możliwe
Guajawa i Karambola