Dlaczego robią się siniaki?

0
318
Rate this post

Siniaki to podskórne wylewy, które tworzą się najczęściej wtedy, gdy na przykład mocno się o coś uderzymy. Drobniutkie naczynka krwionośne zostają wtedy uszkodzone a krew w nich znajdująca się wylewa się do tkanek. Na skórze pojawia się wtedy siniak, który po kilku dniach i kolorowych metamorfozach znika. Gdy dojdzie do urazu jak najszybciej należy przyłożyć zimny okład, aby zminimalizować ten podskórny wylew.
Jednak, gdy siniaki powstają bez takiej przyczyny jak fizyczny uraz trzeba się zastanowić, dlaczego się tak dzieje. Powodów może być kilka. Pierwszym z nich jest niedobór witamin, który powoduje, że naczynia włosowate są w słabej kondycji. Ścianki takich naczyń wzmacnia zwykła witamina C uszczelniając błony śluzowe. Warto, zatem dietę wzbogacić w świeże owoce i warzywa ( witamina lepiej się wchłania do organizmu właśnie z naturalnego pożywienia niż z tabletki). Na stan naczynek krwionośnych duży wpływa mają także witaminy K i PP, które sprawiają, że naczynka nie są tak podatne na pękanie.
Pękanie naczynek krwionośnych (i robienie się siniaków bez urazów) oraz krwawienia z nosa czy dziąseł może świadczyć, że chora jest wątroba. Takich objawów nie należy lekceważyć i koniecznie wybrać się do lekarza po diagnozę i leczenia.